2009 m. birželio 21 d., sekmadienis

PLAČIAI PAPLITĘ MITAI APIE MAISTĄ

ištrauka iš Hiromi Shinya, MD, knygos: FERMENTŲ FAKTORIUS
Ar yra dalykų, kuriems skiriate daug dėmesio stengdamiesi išsaugoti sveikatą? Ar reguliariai mankštinatės, valgote tinkamus produktus, vartojate papildus ir žoleles?

Aš neketinu kritikuoti dabartinės jūsų dietos ir gyvenimo būdo, bet rekomenduoju, kad bent kartą per dieną įvertintumėte savo sveikatos būklę ir pagalvotumėte, ar jūsų įpročiai ir gyvensena iš tikrųjų gali išsaugoti sveikatą.
Tai sakau todėl, kad daugybė produktų, kuriuos tikriausiai laikote „jums tinkamais", iš tikrųjų turi kenksmingų medžiagų.

Iš labiausiai paplitusių su maistu susijusių mitų norėčiau paminėti šiuos:
• Virškinimą gerina kasdien geriamas jogurtas.
• Kasdien geriant pieną, organizmas gauna pakankamai kalcio.
• Vitaminų paros normą geriau gauti vartojant papildus, nes vaisiai turi daug angliavandenių ir kalorijų.
• Tokie angliavandenių šaltiniai, kaip ryžiai ir duona, priaugina svorio.
• Reikia valgyti daug baltymų.
• Labai sveika organizmo skysčius papildyti geriant daug žaliosios arbatos, nes joje gausu antioksidantų.
• Vandenį iš čiaupo reikia virinti, kad pasišalintų chloro likučiai.

Kad tai mitai, liudija mano patirtis. Esu sutikęs žmonių, kurie kasdien valgo jogurtą, bet vis tiek skundžiasi prasta žarnyno veikla. Daugybė amerikiečių, kurie vaikystėje gėrė pieną ir valgė pieno produktus, vis tiek susirgo osteoporoze, nors laikoma, kad su pienu gaunamas kalcis apsaugo nuo šios ligos. Kadangi dirbu ne tik Amerikoje, bet ir kasmet kelis mėnesius Tokijuje, turėjau pacientų, kurie skundėsi skrandžio veiklos sutrikimais, nors reguliariai gėrė antioksidantų turinčią žaliąją arbatą. Pavyzdžiui, asmenys, kurių darbas yra supažindinti visus norinčius su arbatos gėrimo ceremonijomis ir kurie dėl to kasdien išgeria nemažai arbatos, dažnai serga atrofiniu gastritu, didinančiu skrandžio vėžio riziką.

Nepamirškite to, ką parodė 300 000 mano atliktų klinikinių stebėjimų: žmonės, kurių skrandis blogai dirba, nėra sveiki.
Tada kyla klausimas, kodėl produktai, kurie kenkia skrandžiui ir žarnynui, išpopuliarėja kaip sveikatai tinkami? Dažniausiai taip atsitinka dėl to, kad žmonės mato tik vieną konkretaus produkto ar gėrimo pusę, o ne visumą.

Pavyzdžiui, žalioji arbata. Niekas neabejoja, kad joje yra daug antioksidantų, kurie naikina bakterijas ir pasižymi antioksidaciniu poveikiu. Dėl to paplito nuomonė, jog, geriant daug japoniškos arbatos, galima pailginti gyvenimą ir išvengti vėžio. Jau seniai abejoju šiuo mitu ir mano klinikiniai tyrimai iš tiesų jį galutinai nuvainikavo. Tarp mano pacientų nemažai buvo tokių, kurie nors ir gėrė daug žaliosios arbatos, skundėsi skrandžio veiklos sutrikimais.

Įrodyta, kad žalioji arbata veikia kaip antioksidantas todėl, kad joje yra tam tikros rūšies polifenolio, kuris apsaugo nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio arba juos neutralizuoja. Tačiau jei produkte tokių antioksidantų yra ne vienas, bet keli, atsiranda medžiagų, kurios vadinamos taninais.

Kaip tik dėl taninų kai kurie augalai ir vaisiai pasižymi karčiai sutraukiančiu skoniu, pavyzdžiui, taninų turintys kartieji persimonai. Taninai lengvai oksiduojasi, dėl to - atsižvelgiant į sąlyčio su karštu vandeniu ir oru trukmę - jie gali virsti tanino rūgštimi, kuri koaguliuoja baltymus. Pagal mano teoriją tanino rūgšties turinti arbata neigiamai veikia skrandžio gleivinę, dėl to yra didesnis pavojus susirgti skrandžio ligomis, pavyzdžiui, opa.

Kai endoskopu tiriu reguliariai arbatą (žaliąją, kinišką arba anglišką juodąją) ar kavą, kuriose gausu tanino rūgšties, geriančių žmonių skrandį, matau, kad jų gleivinė dėl atrofinių pokyčių būna suplonėjusi. Galima sakyti, kad tada skrandžio gleivinė, nuo kurios priklauso virškinimo kokybė, tiesiog nyksta (lėtiniai atrofiniai pokyčiai arba lėtinis gastritas didina skrandžio vėžio riziką).

Ne aš vienas iš gydytojų pastebėjau neigiamą kavos ir arbatos poveikį. Per 2003 m. rugsėjį Japonijoje vykusią vėžio konferencija Mie universiteto Higienos fakulteto profesorius Masayuki Kavvanishi skaitė pranešimą apie antioksidantų gebėjimą pažeisti DNR. Be to, nevalia pamiršti, kad didžiuosiuose prekybos centruose parduodamos arbatžolės daugiausia užaugintos naudojant chemikalus.

Kai suvoksite, kas atsitinka, kai mūsų organizme prasideda tanino rūgšties, žemės ūkyje naudojamų chemikalų likučių ir kofeino sąveika, suprasite, kodėl vietoj arbatžolių rekomenduoju gerti arbatos vandenį. Tiems, kas pripratę prie arbatos ir negali jos atsisakyti, patariu vartoti ekologiškai užaugintas arbatžoles, arbatą gerti tik po valgio, kad mažiau būtų dirginama skrandžio gleivinė, ir ne daugiau kaip 2-3 puodelius per dieną.

Daug žmonių laikosi įsikibę klaidingų nuostatų apie savo sveikatą dėl to, kad šiuolaikinė medicina nemato žmogaus kūno kaip visumos. Daug metų gydytojai specializavosi tam tikroje srityje - kiekvienas gydė tik jo specializaciją atitinkančią paciento kūno dalį. Bet tiriant atskirus medžius nematyti miško. Žmogaus organizme viskas yra susiję. Jei viename maisto produkte esantis komponentas lengvina kurio nors organo darbą, dar nereiškia, kad jis teigiamai veikia visą kūną. Todėl rinkdamiesi maistą ir gėrimus, galvokite apie visą savo organizmą. Negalima spręsti, maisto produktas geras ar blogas, žvelgiant tik į vieną to produkto sudedamąją dalį.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą